Czasami dochodzi do sytuacji, w jakiej odbieramy mandat za postępowanie bezpodstawnie ocenione za nieodpowiednie. Dzieje się tak w przypadku niedoinformowania z naszej strony albo nerwów. W wielu przypadkach można odwołać się od otrzymanego mandatu. Spełniając określone warunki możemy wystąpić o wycofanie mandatu.
Co warunkuje złożenie wniosku o anulowanie mandatu?
Odwołanie od mandatu działa tylko w przypadku, kiedy udowodnimy, że nasze działanie nie było czynem karnym. System prawny w naszym kraju podlega systematycznym reorganizacjom i korektom. Ze względu na to możliwe jest uniknięcie konsekwencji za coś co kiedyś uznawano za przewinienie. Sprawami trudniejszymi zajmuje się sąd, który może orzec winę konkretnego człowieka oraz skazać go na pobyt we więzieniu zamiast grzywny pieniężnej.
Zezwala się na wniesienie pisma o umorzenie kary w przypadku, gdy postępowanie było tylko i wyłącznie formą obrony własnej i koniecznej. Sytuacja, w której wykroczenie zostało popełnione z przyczyn choroby psychicznej to przypadek, w jakim ukaranie mandatem może pozostać uchylone. W przypadku rozterek dotyczących słuszności wystawienia mandatu należałoby zasięgnąć porady prawnej.
Co zrobić, by odwołać się od mandatu?
Anulowanie grzywny odbywa się w przystępny sposób jakim jest napisanie wniosku o umorzenie mandatu. Następnie pismo takie należy przedstawić w sądzie rejonowym, który znajduje się w zasięgu terenu w którym został wypisany mandat.
Występują dwa sposoby aby tego dokonać. Pierwszy spośród nich to nadanie listu poleconego pocztą, drugi natomiast to wizyta w sądzie rejonowym oraz wręczenie wniosku osobiście. W następnej kolejności musimy zaczekać na reakcję ze strony sądu. Obowiązkiem sądu jest umieszczenie w odezwie daty i godziny zebrania, na którym odbędzie się rozważenie wniosku. Oczywiście trzeba się stawić określonego dnia w sądzie lub poczekać na decyzję sądu. Dla wielu ludzi analiza sytuacji i napisanie wniosku mogą okazać się dużym wyzwaniem, zatem warto skontaktować się z adwokatem, żeby otrzymać porady prawne Kraków, bądź Warszawa to miasta, w jakich bez kłopotu można odnaleźć adwokata.
Wiele adwokatów w polskich miastach świadczy takie usługi. Jedyne co musimy zrobić to wpisać w Google: porady prawne Kraków a następnie wybrać interesującą nas stronę kancelarii adwokackiej.
Wnoszenie o zniesienie kary należy umiejętnie uargumentować oraz przekazać do 7 dni roboczych od momentu zatwierdzenia mandatu.
Sąd ma obowiązek przeanalizować pismo w jak najszybszym terminie, jednak nie ma ustalonego terminu na przeanalizowanie wniosku.
Comments are closed.