Rozwód i dzieci – najważniejsze porady dla dorosłych

Rozwodzenie się gdy rozstający się uczestnicy związku mają wspólne dziecko, nie jest czymś prostym dla potomstwa. Rozwód o 180 stopni dokonuje zmiany w ich życiu, w związku z tym odczuwają napięcie emocjonalne identycznie, pawdopodobnie jeszcze bardziej niż dorośli. Od ich zachowania zależy bardzo dużo, a wybór właściwej ścieżki pomoże zmniejszyć konsekwencje rozwodzenia się.

Psycholog dziecięcy to za mało. Konieczna sesja dla rodziców

W związku z faktem, iż rozwód jest ciężkim przeżyciem dla najmłodszych w rodzinie, najlepiej, aby dorośli przełamali samych siebie i rozpoczęli specjalną psychoterapię. Równolegle warto skorzystać z usług psychologa od najmłodszych, lecz samo oddanie dziecka pod opiekę specjalisty może nie wystarczyć. Przeważnie dorośli muszą się przygotować na słabsze skutki obecności syna czy córki u terapeuty. Coraz wzrosła wiedza w tym zakresie. Rodzice szukają pomocy nie tylko u kancelarii prawnej, szukając w przeglądarce np. „adwokat rozwód łódź„, ale także „rozwód terapia dorosłych”.

To ważne zwłaszcza w domach, w których nie ma tradycji szczerego wyrażania emocji i opinii. Po powrocie dziecka od psychologa może dojść do wyraźnego wybuchu uwolnionych przeżyć, na co nie będą gotowi rodzice. Wynika to z ich nieprzygotowania na postępy córki lub syna po wizytach u psychoterapeuty. Tylko uświadomieni dorośli mogą właściwie traktować dziecko w wymagających dla niego chwilach.

W jakich aspektach opiekunowie powinni zapewnić dziecko, powinno się czuć bezpieczne i kochane?

Okres przyswajania przez dziecko krajobrazu po rozwodzie można zestawić z żałobą. Podobne kroki jednego i drugiego to faza wyparcia, złość i zaakceptowanie straty. Przy dochodzeniu dziecka do końcowego momentu trudnego przebiegu rozwodu z pogodzeniem się ze stratą, istotna okazuje się kwestia wsparcia dorosłych. Rozwód nie zostanie zapamiętany jako rozdzierający moment tylko wtedy, kiedy opiekunowie dźwigną ten ciężar. Ciężko samemu tkwiąc po uszy w burzy nastrojów wspierać dziecko. Ale to właśnie ono powinno być najważniejsze dla mamy i taty. Najcięższa będzie wyprowadzka któregoś z rodziców. Zadbanie o stałe i częste odwiedziny to klucz do sukcesu, który zapobiegnie powstaniu u dziecka uczucia porzucenia.