Metale ciężkie na naszych talerzach – czy trzeba się ich obawiać?

Optymalnym przykładem niebezpiecznych czynników dla organizmu są metale ciężkie. Ich nadmiar w organach człowieka wywołuje wiele schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, chorób nowotworowych i ciężkich alergii o ciężkim przebiegu, który bierze się z zachwiania równowagi układu odpornościowego czy pojawienie się mutacji DNA. Ogrom takich pierwiastków występuje w środowisku – finalnie znajdujemy je w artykułach spożywczych. Czy to, co jemy, ma w sobie metale ciężkie? Dobrym sposobem na to jest soeks ecovisor f4.

Metale ciężkie to niebezpieczeństwo obecne w Twoim menu

Metale ciężkie mogą przyczynić się do zatruć długotrwałych i ostrych. Najgwałtowniejsze reakcje organizmu są związane z nadmiarem rtęci, astatu czy miedzi. Nie stwierdzasz żadnych symptomów? Przewlekłe stany toksyczne potrafią mieć formę bezobjawową, a odzywać się dopiero po pewnym czasie. Metale ciężkie, przenikając do ludzkich narządów, deformacje w syntetyzowaniu białka oraz zaburzenia produkowania energii, przez co powstają niebezpieczne schorzenia. Nadliczbowa ilość metali ciężkich w środowisku może doprowadzić do masowego wzrostu umieralności na nowotwory. Do twojego ustroju metale ciężkie dostają się po kontakcie ze skórą, przez drogi oddechowe oraz z pokarmem. U człowieka gromadzenie się metali ciężkich zachodzi w dużym stopniu w obrębie narządów, odpowiedzialnych za detoksykację, czyli eliminację metalu, a więc nerek i wątroby. Fachowe źródła wskazują kości, mózg i mięśnie jako następne usytuowanie tej obecności. Podstawowym działaniem profilaktycznym pozostaje wyrażenie stężenia metali ciężkich przemycanych w żywności. Dlatego stworzono Provisional Tolerance Weekly Intake, czyli wskaźnik PTWI , określający tymczasowe tygodniowe pobieranie szkodliwych pierwiastków.

Zwróć uwagę na te metale w Twoich ulubionych potrawach

Co w opisie wyrobu przekazują producenci pożywienia? Nakazana informacja nie traktuje metali jako składnika! Dlatego powstał zaawansowany tester żywności soeks ecovisor f4. Jednak ci, którzy nie są zainteresowani tym urządzeniem, a chcą wiedzieć coś o metalach ciężkich w swoim menu, muszą mieć świadomość, że pierwiastki niebezpieczne często kryją się w masowo znanych produktach do jedzenia:

Ołów – można go znaleźć w marchwi, selerze, burakach, wieprzowinie, wątrobie i sztucznie dosładzanych napojach.

Kadm – mogą to być zboża i produkty zbożowe (makarony, kasze, ryże, chleby) oraz różne jarzyny, dotknięte problemem mogą być też owoce morza i ryby, runo leśne, czekolada, nasiona roślin oleistych, jak i podroby.

Rtęć – może się znaleźć w zawierają ją niektóre gatunki ryb i zwierząt morskich – znajdziemy ją m.in w rekinie, soli, mieczniku, węgorzu, grenadierze, gardłoszu, morszczuku, łupaczu, ośmiornicy, krabie, kurce oraz produktach rybnych w puszce.