Single jersey – w jakich ubraniach można odnaleźć ten wątek?

Single jersey – w których częściach garderoby spotkasz ten splot?

Splot single jersey zawojował obecną branżę tekstylną i znajduje się w czołówce na liście wykorzystywanych dzianin. Wiąże się to z z jego dużymi możliwościami oraz wytrzymałością, dlatego mamy z niego zarówno bluzki, piżamy, jak i inne elementy ubrań.

Single jersey – co to takiego?

Wyraz single mówi, że fundamentem materiału oznaczonego single jersey będzie splot o jednym łożysku, podobnie fabril, czy pensof. Do produkcji jersey stosuje się cienką nić, zatem w rezultacie powstanie coś cieńszego od dresówek. Co charakterystyczne, w tym materiale obserwujemy obecność nierównomiernego wyglądu na wierzchu i spodzie. Dobrze pokaże to przykład splotu swetrowego. Po jednej stronie widzimy rządki z regularnych trójkątów. Tymczasem następna strona to bardzo lubiane, typowe falki. W przypadku omawianego splotu odnotujmy różne rodzaje gramatury. Pierwsza z nich ma 165 g. Niegruby materiał o tych parametrach posiada krawędzie, które nieco się rolują. Inna często spotykana gramatura to 200 g, oferująca materiał grubszy i bardziej konkretny. W tym wypadku krawędzie pozostają proste, a do tego można z niego skorzystać w liczniejszych przypadkach.

Przy zamawianiu single jersey spójrz na gramaturę. Czy to jest istotne?

Gramatura materiału jest tym, co trzeba poznać podczas wybierania. Pod tym pojęciem ukrywa się miara liczbowa ciężaru własnego. Precyzując jest to ciężar metra kwadratowego materiału, który wyraża się w jednostce wagi (w gramach). Gramatura materiałów uwarunkowana jest grubością nici, ich wagą oraz rodzajem zastosowanego splotu. Logiczne możemy pomyśleć, że im większa gramatura, tym dzianiny powinny być grubsze, jednakże w realu sytuacja jest nieco inne. Wiąże się to z wieloma czynnikami, które oddziałują na gramaturę. Jako egzemplifikację podajmy materię wyróżniającą się sprężystością, dosyć sporą grubością, aczkolwiek powstałą z delikatnej i lekkiej przędzy. Sposób łączenia zwiększa przestrzeń, mimo że całość wciąż jest lekka. W związku z tym przed nabyciem oprócz wrażeń wizualnych czy dotykowych należy zidentyfikować gramaturę, by mieć pełnię danych o dzianinie. W trakcie kupowania przez Internet najlepiej, przeczytać załączony opis lub skontaktować się z obsługą. Ktoś, kto zna się na rzeczy, nie będzie w tej prośbie widział nic dziwnego i przekaże w trybie uzupełnienia dodatkowe fotografie lub uzupełniające informacje.