Jak przygotować łazienkę dla inwalidów?

Korzystne zaprojektowanie posesji dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej to ważne zadanie. Nie tylko przyczynia się do poprawy jej zdrowia psychicznego, ale dodatkowo umożliwia jej wykonywanie czynności higienicznych bez niczyjej opieki. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych od dawna należą do standardu, ale co jeszcze należy przeanalizować podczas przygotowywania takiej łazienki?

Remontowanie łazienki dla osoby na wózku inwalidzkim – istotne podpowiedzi?

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o swobodzie w trakcie wykonywania różnych manewrów, co zapewni samowystarczalność w trakcie czynności higienicznych. To kwestia niebywałej wagi dla osób niepełnosprawnych , jak i seniorów jako że pozwala im zachować niezależność i poczucie własnej wartości. W łazience nie mogą występować jakiekolwiek progi, dzięki czemu diametralnie zmniejsza się ryzyko zachwiania równowagi, a przestrzeń staje się bezpieczniejsza. Poza tym drzwi mają być szersze, aby zmieścił się przez nie wózek inwalidzki. Z kolei ceramika sanitarna powinna być umieszczona na właściwym poziomie, a więc na wysokości rąk osoby niepełnosprawnej (tak jak siedzisko w wózku inwalidzkim – 0,46 do półtora metra powyżej kafelków). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są równie ważne i powinny znajdować się w kabinie prysznicowej czy przy wannie oraz w pobliżu zlewu. Dobrze zainwestować w montaż specjalnej baterii, gdzie prysznic znajduje się w narożniku , a oprócz tego rozważyć zakup stołka – to rozwiązanie sprawi, że kompleksowe umycie każdej partii ciała nie będzie stanowiło wyzwania.

Jakiego rozmiaru powinna być toaleta projektowana z myślą o osobie niepełnosprawnej?

Toaleta przeznaczona do użytku osoby niepełnosprawnej powinna być uzbrojona w odpowiedni sprzęt, jednakże dobre zaplanowanie wnętrza może być podstawowym czynnikiem sukcesu. Biorąc pod uwagę wielkość wózka inwalidzkiego, należy zostawić przynajmniej kwadrat o boku 150cm. możliwość łatwego przemieszczania w obrębie łazienki, a więc najważniejsze by łazienka była priorytetowo
duża, niestety może to stanowić spory problem w przypadku łazienek w blokach wpisujących się do starego budownictwa (mogą okazać się zbyt ciasne w stosunku do potrzeb). Właśnie dlatego najlepiej zdecydować się na sprawdzone metody, chociażby złączyć łazienkę i ubikację, i w ten sposób wyłonić większą przestrzeń i w ten sposób uniknąć problemów w trakcie jej użytkowania.

Łazienkę należałoby wyposażyć w kabinę prysznicową jak i szeroką wannę , której długość powinna wahać się od 150 do 170 cm długości (największą popularnością cieszy się model o wymiarach 160×100). Wanna rekomendowana jest między innymi przez fachowców, ponieważ oddziałuje na jakość kondycji psychofizycznej niepełnosprawnych, a zatem jeśli możecie to zrobić – ten zakup warto wziąć pod uwagę najpierw. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych mogą znajdować się niedaleko wanny, gdyż osoba z niepełnosprawnością nie doświadczy problemu z wejściem do niej (takie rozwiązanie pozwala unieść się na rękach). W przypadku prysznica dobrze rozważyć typ walk in. Mowa o kabinie prysznicowej, która znajduje się bezpośrednio na podłodze.