Osoba niepełnosprawna bardzo często posiada pewne udogodnienia, aby móc być niezależną oraz móc w pojedynkę stawiać czoła zwykłej codzienności. Podczas wyjścia poza dom czasem zabiera najbardziej potrzebne, podstawowe udogodnienia, które najprawdopodobniej nie mogą zagwarantować pełnego bezpieczeństwa. Jak przystosować dom, by był miejscem, w którym będzie można czuć się bezpiecznie i naturalnie?
Projekt lokum dla osób niepełnosprawnych.
Nie mając styczności z osobą niepełnosprawną nie myślimy o tym, jak bardzo nieznacznie poszerzone drzwi, dłuższe schodki, a nawet włączniki w niższym umiejscowieniu optymalizują codzienną rutynę. Na etapie budowy i szkiców można zmienić planowane miejsce drzwi, tak by szybko i wygodniej dołączyć podjazd, można także zestawić w całość kilka pomieszczeń tworząc dużą i bezpieczną przestrzeń. Duże i przestronne pomieszczenie to sporo mniej przeszkód, które osoba niepełnosprawna musiałaby ominąć przy przemieszczaniu się, i naturalnie istotnie więcej możliwości przy manewrowaniu wózkiem czy chodzikiem. Szafy da się zrobić na inną wysokość niż zwyczajne w sklepach meblarskich, a wannę zazwyczaj można zamontować tak, żeby osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie zatroszczyć się o swoją higienę. W sklepach powszechne są też przedmioty wspomagające osobę niepełnosprawną w funkcjonowaniu, a które ze smakiem będziemy mogli dołożyć do projektu wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby z problemami w poruszaniu się.
Stołek pod prysznic w połączeniu z barierką – bezpieczna kąpiel.
Osoba niepełnosprawna albo tylko mająca przejściowe trudności z poruszaniem się (np. przez operację albo urazy) bardzo często potrzebuje jakiejkolwiek asysty. To oczywiste, iż osoba niepełnosprawna wymaga pomocy także w łazience, ale tak po prawdzie przyznajmy – ilu z nas nie czuje się naturalnie, kiedy ktoś z rodziny musi wyjść z kimś do toalety. Tego typu wyjścia zazwyczaj dotykają bardzo intymnych stref. To bardzo znaczące, aby osoba niepełnosprawna dała radę oddać potrzeby fizjologiczne lub wziąć prysznic bez niczyjej pomocy. Także osoba przywiązana do wózka, za to mająca odpowiednio przystosowany stołek pod prysznic, barierkę oraz niegłęboki prysznic może radzić sobie sama. Całkiem niewymyślne elementy, jak stołek pod prysznic lub barierki, przydają się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale także starszym czy kobietom w ciąży. Zapewniają bezpieczeństwo, pomagają bez trudu usiąść i wstać. Dzięki nim istnieje możliwość umycia włosów czy sięgnięcia w swobodnej pozycji do stóp.
Sypialnia osoby niepełnosprawnej
Sypialnia to miejsce, które utożsamiamy przede wszystkim z wypoczynkiem. Dobrze byłoby by łóżko było dopasowane do zapotrzebowania osoby niepełnosprawnej, w taki sposób aby także w ciągu dnia, podczas braku pomocy opiekuna, potrzebujący mógł się swobodnie komfortowo położyć i poleżeć. Można nabyć łóżko z pełną regulacją przy pomocy poręcznego pilota. Pamiętaj, że osoba niepełnosprawna może mieć kłopot, żeby dobrze ułożyć swoją poduszkę czy wałek pod nogami. Segmentowe sterowanie daje możliwość podniesienia albo opuszczenia odpowiedniej części ciała. Ważnym jest również to, że, w sytuacji osoby żyjącej na wózku, materac powinien zrównywać się z wysokością wózka. Dzięki temu ułatwieniu osoba niepełnosprawna sam może z łatwością przetransportować się z wózka na łóżko oraz na odwrót.
Comments are closed.