Pomoc prawnika? Nie trzeba szukać daleko

Każdemu mogą się zdarzyć jakieś nadzwyczajne okoliczności: rozstanie ze współmałżonkiem, dziedziczenie spadku po zmarłym, egzekwowanie długów, przyznanie praw do opieki nad dziećmi i kolejne, gdzie niezbędna bywa porada adwokata. Jednakże niekiedy nie możemy podołać temu finansowo lub pojawiają się kłopoty ze znalezieniem czasu. Co wtedy nam pozostaje?

Do adwokata bez zapłaty? To możliwe

W nieco ponad 1,5 tys. punktów darmowej pomocy prawnej w naszym kraju można skorzystać z porady. Polega ona na przygotowaniu pism, ustaleniu zakładanych rozwiązań casusu prawnego, poinformowaniu o regulacjach kodeksowych w kontekście sytuacji klienta. Nieodpłatna usługa prawna nie przewiduje reprezentowania w sądzie w czasie procesu. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstw nieodpłatnej pomocy. Przywileje należą się licznych Polaków: ubogich, w tym również otrzymujących już świadczenia socjalne, bezdomnych, weteranów, członków rodzin wielodzietnych – przeważnie  do 26 roku  i takie, które osiągnęły już wiek 65 lat.

Wizyta w kancelarii online

W dobie Internetu poradnictwo prawne powoli rozwija się także w wersji sieciowej. W wielu przypadkach nie tylko możemy odszukać paragrafy odnośnie naszego przypadku, ale dodatkowo dostać jednostkową, odpłatną poradę prawną poprzez portale prawnicze. Warunkiem będzie przedstawienie wszystkich aspektów i przekazanie dokumentacji w wersji cyfrowej na umówiony adres, warto także zadać konkretne pytania. Nie warto tego jednak robić bez kontaktu bezpośredniego.

Najlepiej odwiedzić adwokata w biurze

Najbardziej sprawdzony sposób otrzymania pomocy prawnej to najzwyczajniej w świecie odszukać prawnika i sprawdzić jakość jego konsultacji w kancelarii. Należy poszukać prawnika, który specjalizuje się w takim dziale prawa, jakiego dotyczy, nasza sprawa np. prawo spadkowe, rodzinne itp. Najlepiej używając okienka Google’a. Wystarczy umieścić w oknie słowa kancelaria prawna Łódź by w rezultacie otrzymać parę lokalizacji – na tej liście znajduje się doradca w naszej sprawie.

Na ustaloną rozmowę z prawnikiem należy właściwie się przygotować. To co będzie przydatne w przebiegu postępowania, jak pisma, listy i dokumenty, powinniśmy wziąć ze sobą na inauguracyjną wizytę. Potrzebne staną się również pozostałe nośniki, jak fotografie, pliki dźwiękowe czy teksty z komunikatorów internetowych i mobilnych. Można także przed odwiedzeniem kancelarii sporządzić listę pytań które chcemy zadać, a w trakcie wywiadu ustalić jakie będą realne scenariusze rozwiązania sprawy i jakie mogą mieć konsekwencje.