Dresówka – cóż to za towar?

Współcześnie dresy są jednym z najpospolitszych rodzajów szat. Praktycznie kilkadziesiąt lat temu dzianina dresowa wykroczyła poza przestronność wyczynu a także dołączyła do głosu w regularnym użyciu. Produkt owy nosi się także w nieobwiązujących stylizacjach, podobnie jak także wykorzystuje się go w garderobach o eleganckim charakterze.

Czym wyróżnia się dresówka?

Tkanina dresowa występuje w rozmaitych niuansikach czy fasonach, a dostępność tegoż materiału może być rozległa. Szczególnie istotne wydaje się to, że odzież stworzona z tego materiału okazuje się bardzo komfortowa i przewiewna. Jest to odzież zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.

Dzianina dresowa powinna być wykonana z bawełny z domieszką syntetyków. Charakteryzuje się sprężystością i dobrą wentylacją. Dzięki temu ubranie z takiego materiału nadaje się na chłody i gorętsze dni. Dresówka może być zróżnicowana jeśli chodzi o grubość. Rozróżniamy dwie odmiany tego półproduktu : to dzianina dresowa drapana i pętelkowa, zwana również niedrapaną. Inne kategorie, pasujące do dresówki, to typ splotu, gramatura i dokładny skład. Dzianina pętelkowa może mieć często domieszkę elastanu lub lycry, szczegóły podpowie każda hurtownia dzianin. Drapana natomiast posiada na metce poliester, któremu zawdzięcza sprężystość i to w obie strony – dresy w dobrym gatunku nie mogą być zdeformowane po kilku praniach.

Dresówka drapana

Dresówka drapana to tkanina gruba, mięsista oraz o dużej gramaturze. Po odwrotnej stronie ma charakterystyczny, przyjazny meszek. Produkuje się z niej cieplejsze bluzy, spodnie, czapki, szale oraz podszewki. Surowce tej dzianiny to włókno bawełniane z dodatkiem poliestru lub elastanu. Zdarzają się też partie bez udziału włókien sztucznych.

Dresówka pętelkowa

Inaczej niż w dresówce drapanej po drugiej stronie tego materiału znajdziemy niewielkie pętelki. Dresówka pętelkowa oferuje równie przytulny profil, dodatkowo będąc odporną na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Da się ją kupić w wersji rozciągliwej, czyli z elastanem – oraz bez zawartości elastanu. Gdy mamy w niej wyłącznie bawełnę, dresówka będzie gruba i nierozkurczliwa. Jedynie od od zawartości dodatków i gramatury uzależniony jest efekt grubości i potencjał usztywnienia dresówki pętelkowej.