Domki holenderskie – znajdź swoje miejsce na urlop

Niejednokrotnie ludzie posiadają jakiś kawałek ziemi, posesję pochodzącą np. ze spadku, z którą nic nie robi. Pierwszą myślą jest postawienie domku letniskowego, by móc spędzać w nim urlopy, lecz odstrasza od tego wygórowana cena. Czy lepszym rozwiązaniem będzie dom holenderski?

Metoda na niedrogie lokum wakacyjne

Nie odbiega on od standardów domku wypoczynkowego, a kosztuje o wiele mniej. Nie towarzyszą temu wysiłek i rozciągnięcie w czasie związane z budową murowanego budynku wypoczynkowego – wskazany egzemplarz po prostu dowozimy na swoją działkę, umieszczając na uprzednio przygotowanych bloczkach fundamentowych. Kwatera na wakacje jest gotowa do zamieszkania od ręki. Dodatkowo, gdy parcela na której go wzniesiemy, znajduje się blisko naszego adresu zameldowania, uda się tu organizować więcej wolnych chwil z rodziną.

Szybko i tanio

Rok – co najmniej tyle czasu musimy poświęcić na budowę murowanego lub drewnianego budynku. Zakup domu holenderskiego w konfrontacji z tym to moment, zatem kiedy zdecydujemy, aby wypoczywać na swojej działce uda się to zrobić jeszcze w te wakacje. Posiadanie własnego, murowanego domu wymaga przeważnie wzięcia ogromnego kredytu. Gdy nie chodzi o adres stałego zamieszkania, a dom być przeznaczony na miejsce miejsce noclegu podczas wakacji, niepotrzebne będzie takie obciążenie rodzinnych finansów. W wypadku kupna używanego domku, zapłacimy połowę ceny nowego.

Zapomnij o papierologii

Domki holenderskie stawia się bez decyzji urzędniczej. Zawsze kosztuje to sporo nerwów i oddala w czasie inaugurację letniego lokum. Inną przewagą jest to, że działka niekoniecznie musi być nasza. Wystarczy 21 dni, by stał on już zgodnie z prawem, chyba że do tego czasu urząd na piśmie wyda odmowę. Jedyną wadą jest to, ze zezwolenie jest ważne 120 dni, ale domki holenderskie są przenośne – nie powinno mieć to dużego znaczenia.

Woda i prąd

Mamy do czynienia z poważną konstrukcją – domki holenderskie mają odpływ ściekowy i prąd. Montuje się w nich ocieplenie, toteż da się w nich przebywać także zimą. Trzeba jedynie zaplanować, czego oczekujemy od tej lokalizacji.

Oczywiście, nic nie jest idealne – domki holenderskie mają swoje wady. Brak dźwiękoszczelności, słabsza termoizolacja, gorąco podczas upałów i nieodporność na rdzę to słabsze strony tych konstrukcji. Jednak domki holenderskie są tymczasowe, zatem mając świadomość, że nie stawiamy na działce wiecznego budynku, decydujemy się na nie mimo różnych słabszych parametrów.