Ekspertyza budowlana – dlaczego się kalkuluje?

Po co ekspertyza budowlana? Mimo odruchowej reakcji sprzeciwu, okazuje się, że nierzadko możemy na tym po prostu skorzystać. Dla osób nabywających obiekty to zasób informacji, czy nabywana substancja architektoniczna legitymuje się użytecznością, którą zagwarantował sprzedający. Jeżeli ktoś chce wykonać modernizację, tylko tak zyskuje orientację, jak przygotować i zrealizować kompletne naprawy.

Ekspertyza budowlana – kilka przydatnych uwag

Brakuje argumentów, by nie ufać kontrahentowi. To od niego otrzymujemy zestaw wiadomości o najnowszym stanie, awariach. W planach ma się dodatkowo rewitalizację lub dobudowę kolejnych pomieszczeń – garażu, wykonanie przybudówki. Pojawia się widmo sporych nakładów, a zakres środków na nieruchomość może okazać się za mały. Nie da się jednakże bez fachowej próby wsparcia, uzyskać orientacji na temat części konstrukcyjnych, naprężeń, wytrzymałości. To dopiero cząstka z danych, których dostarczy nam ekspertyza budowlana.

Co jeszcze daje nam ekspertyza budowlana?

Jeśli decydujemy się na jej przeprowadzenie, nie tylko zorientujemy się w faktycznym stanie nabywanej posesji, ale jesteśmy w stanie także realnie ocenić konieczności inwestycyjne i modernizacyjne, które będziemy realizować w kolejnym etapie. Nie przegapmy tego, że lekkie potraktowanie kontroli obiektu może przynieść w przyszłości katastrofę budowlaną, nie mówiąc o utracie mienia, a nawet zdrowia i życia wśród mieszkańców.

Ekspertyza budowlana to tak naprawdę wieloaspektowa, bardzo szczegółowa ocena techniczna stanu nieruchomości. W jej skład wchodzi mnóstwo wycinkowych badań. Rzeczoznawca budowlany wykonuje pomiary i rachunki, sprawdza siły, odporność na nacisk i sporo pozostałych parametrów, z których powstaje końcowa analiza.

Składniki ekspertyzy budowlanej

Cała operacja rozpoczyna się od zdefiniowania miejsca analizy oraz określenia, dlaczego zainicjowana została ekspertyza budowlana. Zamieszcza się w niej dane na temat każdego z poddawanych analizie składników, czy też dokonanych odkrywek. Niezbędna jest obecność załączników – infografia schematyczna i zdjęciowa. Prawidłowe badanie musi zostać wykonane na obliczeniach wg specjalistycznych norm. Stan faktyczny to jedno, ważna jest dodatkowo informacja, jakie mamy braki w badanych nieruchomościach i co zrobić, by obiekt wrócił do stanu poprzedniej użyteczności.