Ten support powinien trafić do łazienki dla osób z deficytem ruchowym

Łazienka dla niepełnosprawnych musi spełniać konkretne wymogi. Najczęściej potrzebne będzie tu uwzględnienie drzwi dla niepełnosprawnych, odpowiednio dużej powierzchni na operowanie wózkiem, zainstalowania muszli klozetowej i przynajmniej jednego punktu z umywalką dla niepełnosprawnych. zostają poza tym wyprofilowane uchwyty i wspomagające urządzenia, które umożliwią osobom z ograniczeniami ruchu korzystanie z łazienki czy toalety z pełną swobodą.

Jakie jest najczęstsze wyposażenie łazienki dla lokatorów z ograniczeniami ruchu?

Są cztery sposoby klasyfikowania akcesoriów do pomieszczeń sanitarnych dla niepełnosprawnych:
• Typ układu – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, do tego krzesła prysznicowe, siedziska i taborety łazienkowe
• Rozmiar rury – między 200 a 350 milimetrów.
• Z czego wykonane – stal nierdzewna, węglowa lub inne tworzywa, np. aluminium
• Kolor i wykończenie – faktura stali polerowana lub matowa, malowana proszkowo na biało lub w mniejszym stopniu na alternatywne odcienie

Poręcze dla niepełnosprawnych – rodzaje

Rozróżniamy następujące poręcze dla niepełnosprawnych:

Poręcze proste

Najszerzej reprezentowane, niedrogie uchwyty proste są jednymi z najczęściej stosowanych typów elementów małej infrastruktury wspomagających niepełnosprawnych. Nie wymagają specjalistycznych narzędzi podczas prac instalacyjnych (z tego powodu pozostają bardzo często wybieranym rozwiązaniem). Powinno się umieszczać takie konstrukcje przy punktach do mycia czy toalecie. Zazwyczaj proste poręcze dla niepełnosprawnych na długość mieszczą się pomiędzy 30 – 80 cm, a jest jeszcze wersja stusześćdziesięciocentymetrowa z opcjonalną podstawą. Umieszcza się je tak ponowo, jak i w poziomie.

Poręcze łukowe

Określa je kątowy łuk do rozmieszczenia między prostopadłymi płaszczyznami. Obojętnie, czy miejscem ich montażu będzie podłoga czy ściana. Niezależne od wyboru miejsca wszędzie pasuje łuk uchylny. Uchwyty uchylne bardzo pomagają niepełnosprawnym. Stąd montowanie uchylnych poręczy przy ubikacji. W przypadku gdy gdzieś stwierdzimy uchybienia w strukturze ściany, należy w tym miejscu wstawić poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Usytuowanie przy WC zapewnia możliwość podniesienia poręczy, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje większe pole manewru.

Poręcze umywalkowe

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi mocuje się je właśnie przy tej części armatury. Umieszcza się je po obu stronach umywalki, jednak rozróżnia się tu prawą i lewą stronę.

Poręcze kątowe

Charakteryzują się gięciem rury w różnych kierunkach, najczęściej pod kątem prostym. Instaluje się je w różnych miejscach, zależnie od potrzeb. W ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc pojawiają się wersje lewa prawa. Jest jeszcze poręcz kątowa prysznicowa, posiada tylko jedną wersję.