Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

Obecnie dresy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów konfekcji. Sporej części z nas dzianina dresowa – czyli dresówka – budzi skojarzenia nie tylko z uprawianiem sportu, ale również z codziennym ubiorem. Dzianinę tę nosi się zarówno w luźnych stylizacjach, jak i przy eleganckich okazjach.

Czym wyróżnia się dresówka?

Dzianina dresowa jest dostępna w rozmaitych barwach i fasonach, a ilość na rynku tej tkaniny jest ogromna. Ważne wydaje się to, że odzież stworzona z tego materiału okazuje się bardzo komfortowa i przepuszczająca powietrze. Sprawdza się jako odzież tak dla małoletnich, jak i ich rodziców.

Dzianina dresowa jest zrobiona z bawełny z zawartością włókien syntetycznych. Wśród jej właściwości znajdują się elastyczność i dobra przepuszczalność. Sekret jej powodzenia zawiera się w tym, że pasuje zarówno na chłodne, jak i na gorętsze miesiące. Dresówka może być zróżnicowana jeśli chodzi o grubość. Materiał ten można podzielić na typy: dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Pozostałe kryteria, pasujące do dresówki, to typ splotu, gramatura i dokładny skład. Dzianina pętelkowa zazwyczaj zawiera elastan lub lycrę. Ta druga natomiast posiada na metce poliester, któremu zawdzięcza rozciągliwość i to w obie strony – dobre dresy nie mogą być rozciągnięte po bardzo krótkim czasie.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana jest gruba,sprężysta i ma dużą gramaturę. Z jednej strony ma delikatny i przytulny meszek. Nadaje się na ciepłe bluzy, dresy, czapki, szale oraz podpinki. Składniki tej dzianiny to włókno bawełniane z zawartością poliestru lub elastanu. Zdarzają się też partie bez domieszek syntetyków.

Dzianina dresowa pętelkowa

W odróżnieniu od drugiego rodzaju w poprzednim wypadku po drugiej stronie tej dzianiny znajdziemy niewielkie pętelki. Dresówka pętelkowa posiada tak samo miły w dotyku charakter, przy tym będąc niewrażliwą na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Można z niej uszyć bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Jeżeli dołączymy do niej nieco elastanu, będzie sprężysta. Bez tych dodatków dresówka pętelkowa jest sztywna i nie ulega rozkurczaniu. Jedynie od od kompozycji komponentów i gramatury zależy przekrój i potencjał sztywności dresówki pętelkowej.